» Newsy

Trzy Żywioły – Festiwal Filmów Świata w Warszawie!

Trzy dni najlepszych, nagradzanych na światowych festiwalach dokumentów o zmieniającym się świecie, innych kulturach i dalekich podróżach.

od piątku do niedzieli (20-22.04) w warszawskim Kinie Wisła w ramach 3. Trzy Żywioły Festiwal Filmów Świata 2012.

Już w piątek, 20 kwietnia, do Kina Wisła w Warszawie zjadą miłośnicy dobrych filmów dokumentalnych – rasowego „kina świata”, podróżnicy, odkrywcy i eksploratorzy.

Festiwal otworzy spotkanie autorskie z Darkiem Sepioło i jego filmami. Przez lata, Darek zajmował się głównie fotografia podwodną, zdobywając uznanie na światowych konkursach fotograficznych i w licznych publikacjach. Jakiś czas temu zamienił aparat na kamerę i realizuje filmy podwodne na absolutnie światowym poziomie.

W czasie festiwalu pokażemy fragmenty 5 godzinnego projektu „Magia wielkiego błękitu – 7 kontynentów“. To cykl filmowy unikalny na skalę światową, w niczym nie ustępuje najlepszym dokumentom produkcji BBC. Nie powstał bowiem dotychczas dokument tak doskonale oddający piękno podwodnego świata. A w dodatku zrealizowany przez Polaka. Darek zdobył uznanie zdobywając nagrody na prestiżowych konkursach międzynarodowych (w tym dwukrotnie National Geographic).

Kolejne dwa dni (sobota 21. kwietnia i niedziela 22. kwietnia) wypełnią filmy dokumentalne nagradzane na najważniejszych festiwalach świata, pokazywane w trzech blokach tematycznych: Podróże, Przygoda i Cywilizacja.

Najważniejszym wydarzeniem Festiwalu będzie emisja filmu „YOGAWOMAN” – dokumentu o fenomenie rozprzestrzeniania się jogi na cały świat, która odmieniła życie milionów nadpobudliwych, przepracowanych, wielozadaniowych współczesnych kobiet. Dlaczego joga – domena mężczyzna – zdobyła tak ogromną popularność pośród kobiet, i jak to się stało?

Nie zabraknie nominowanego do Oscara pełnometrażowego “Śmietniska” w reżyserii Lucy Walker. Nazywany „Slumdog Millionair’em filmu dokumentalnego”, film z muzyką Moby’ego opowiada historię nowojorskiego twórcy pop-artu Vika Muniza, który wyrusza do ojczystej Brazylii, na największe na świecie wysypisko śmieci, Jardim Gramacho, mieszczące się na peryferiach Rio de Janeiro, by zrealizować projekt, który poprawi życie miejscowych mieszkańców wysypiska.

Polski dokument „Długi Marsz 70 lat później” można odebrać jako lekcję nowoczesnego patriotyzmu. Młodzi podróżnicy ruszyli z Rosji do Indii śladami bohaterów słynnej ucieczki z 1941 r. W swoim filmie chcieli pokazać światu prawdziwego bohatera, który rzucił wyzwanie sowieckiemu imperium, a swoją wędrówką dał przykład nieposkromionej woli przetrwania. O filmie opowiedzą sami bohaterowie, będą gośćmi warszawskiej edycji Festiwalu.

Rodzina z Ghany adoptuje… Angelinę Jolie? Niemożliwe? „Adoptowani” to historia o dość osobliwym trendzie adopcji – osamotnionych w swych społecznościach Europejczyków przez …afrykańskie rodziny. To nie podróż, to życie.

Przekonamy się też, że „przejście” świata na energię odnawialną nie jest nierealnym snem, jak próbują udowodnić media, lecz całkiem prawdopodobną i realną wizją przyszłości („Czwarta rewolucja”). Ten film dla wielu będzie wstrząsem światopoglądowym!

Pokazany w kategorii „Przygoda” „COLD” opisuje przeżycia znanych himalaistów (Simone Moro, Denisa Urubko i Cory Richardsa) podczas pierwszego zimowego wejścia na Gaszerbrum II. Ta wspinaczka ich omal nie zabiła. Cierpienie, moralność, zwątpienie z perspektywy wyjątkowego zimna. Film zdobył uznanie na wielu światowych festiwalach.

Odwiedzający festiwal będą też mogli dołączyć  do grupy turystów, którzy przygotowują się do wyprawy… w kosmos („Kosmiczni turyści”) i poznają kulisy rodzącej się turystyki kosmicznej.

Obraz „180 stopni na południe” to odtworzenie epokowej podróży Yvona Chouinarda, założyciela firmy Patagonia i Douga Tompkinsa, twórcy The North Face, których celem był w 1968 roku wulkaniczny szczyt Cerro Corcovado w Ameryce Południowej. Film nie jest jednak zwykłym, ekstremalnym dokumentem. To próba głębszego zastanowienia się nad losami społeczeństw „dotkniętych” przez cywilizację.

W filmie „Życie Jane” poznamy pasję Dr Jane Goodall – ikony ekologii, która zainteresowanie szympansami zamieniła w pierwsze tego typu poważne naukowe badania nad naczelnymi.

Prawdziwą miłość, przyjaźń, hart ducha, niesamowitą przygodę i… szaleństwo obejrzymy w filmie „Samotnie przez Australię”. To autorska relacja Jona Muira z samotnej pieszej wyprawy przez cały kontynent australijski, bez przerw, bez wsparcia, bez depozytów. W podróży towarzyszył mu jego pies Seraphine.

„Hakawati” to w arabskiej tradycji mistrz opowieści, genialny gawędziarz, który opowiada historie każdemu, kto chce słuchać. Kiedyś gromadził tłumy ciekawe nowych baśni, dziwnych historii. We współczesnym świecie nie ma czasu na słuchanie opowieści. Pozostałości tradycji tropi polski reżyser.

Baselining polega na utrzymywaniu równowagi na bardzo wysoko zawieszonej, elastycznej linie. Film „I Believe I Can Fly (Flight of the Frenchies)” jest pełen naturalnych, pięknych ujęć, prawdziwych dialogów i emocji.  Polska premiera!

Program filmowy będzie wzbogacony o warsztaty filmowe, które poprowadzi znany twórca dokumentów i wykładowca TVN Media School  Jacek Szymczak.

W czasie imprezy widzowie zagłosują na najlepszy film (nagroda publiczności „Czwarty Żywioł”), wezmą udział w licznych konkursach. Całość, jak zawsze, poprowadzą podróżnicy i dziennikarze – Marek Tomalik i Piotr Trybalski.

Dodano:
Tagi: , , , ,
.

Polecamy: Show Film Studio