» Newsy

Święto polskiego kina rozpoczęte

Rozpoczął się Gdynia Film Festival, czyli 37. Polski Festiwal Filmów Fabularnych. To jedna z największych imprez filmowych w Polsce i jedyna, która na tak szeroką skalę promuje polskie kino.

Festiwal w Gdyni to święto polskiego kina. Już od dawna impreza uznawana jest za najważniejsze wydarzenie kinematograficzne roku. Wygrana w Konkursie Głównym Festiwalu jest zarówno dla reżysera, jak i  samego filmu, prawdziwym zaszczytem.

Co roku o Wielką Nagrodę Złotych Lwów Konkursu Głównego, walczą w Gdyni najnowsze polskie produkcje filmowe. W tym roku wśród nich między innymi, nominowany do Oskara film “W ciemności” Agnieszki Holland, ale także niskobudżetowy “W sypialni” Tomasza Wasilewskiego.

Ponadto w Konkursie Głównym zobaczymy także:

„80 milionów”, reż. Waldemar Krzystek
„Baby są jakieś inne”, reż. Marek Koterski
„Bez wstydu”, reż. Filip Marczewski
„Droga na drugą stronę”, reż. Anca Damian
„Dzień kobiet”, reż. Maria Sadowska
„Jesteś bogiem”, reż. Leszek Dawid
„Mój rower”, reż. Piotr Trzaskalski
„Obława”, reż. Marcin Krzyształowicz
„Sekret”, reż. Przemysław Wojcieszek
„Sponsoring”, reż. Małgośka Szumowska
„Supermarket”, reż. Maciej Żak

Jury, w którego składzie zobaczymy wybitne postaci ze świata filmowego – Dorota Kędzierzawska, Caroline J.Libresco, Michał Leszczyłowski, Waldemar Kalinowski, Stephen Rea, Adam Sikora, Ewa Wiśniewska, Zygmunt Miłoszewski

W Gdyni wręczona zostanie także nagroda za całokształt twórczości – Platynowe Lwy, w przeszłości wręczane między innymi Romanowi Polańskiemu, czy Tadeuszowi Konwickiemu.

Festiwal w Gdyni to przede wszystkim wizytówka polskiego kina – najlepsze filmy roku, najważniejsi twórcy, najgorętsze tematy. Współczesność spotyka się tu w dialogu z historią: nowe pokolenia filmowców konfrontują się z mistrzami, a nowe pokolenia krytyków reinterpretują klasykę polskiego kina.

Jednym z punktów festiwalowych jest Panorama Polskiego Kina. W tego rocznej panoramie, będziemy mieli okazję zobaczyć filmy, których większość będzie miała swoją premierę właśnie na festiwalu w Gdyni. Wśród filmów prezentowanych w ramach Panoramy Polskiego Kina zobaczymy:

“Big Love” reż. Barbara Białowąs
“Być jak Kazimierz Deyna” reż. Anna Wieczur-Bluszcz
“Felix,Net i Nika oraz Teoretycznie Możliwa Katastrofa” reż. Wiktor Skrzynecki
“Listy do M.” reż. Mitaj Okorn
“Nad Życie” reż. Anna Plutecka-Mesjasz
“Piąta pora roku”reż. Jerzy Domaradzki

W ramach Gdynia Film Festival zaprezentuje się także 29 etiud fabularny i fabularnych filmów dyplomowych studentów szkół filmowych, które powalczą w konkursie Młodego Kina. A wśród nich między innymi:

“Aposiopesis” reż. Jagoda Szelc
“Barbakan” reż. Bartłomiej Żmuda
“Basia z Podlasia” reż.Aleksandra Dembski
“Chomik” reż. Bartek Ignaciuk

Przegląd Polskiego Kina Niezależnego to kolejny, bardzo ciekawy punk festiwalowych. W ramach przeglądu zaprezentowanych zostanie 21 krótkometrażowych polskich filmów offowych. Zwycięski tytuł zostanie wybrany w plebiscycie publiczności.

Ale dziś, kiedy zmienia się krajobraz kina europejskiego, a wraz z nim widownia, festiwal w Gdyni powinien też pełnić funkcję edukacyjną: uczyć nas kina, przypominać klasykę, prezentować nasze filmy w kontekście dokonań innych twórców w tej części Europy. Spotkanie w Gdyni powinno być okazją nie tylko do wspólnego seansu, ale i wspólnej rozmowy.

W związku z tym organizatorzy festiwalu zdecydowali się na odświeżenie pamięci polskich widzów. W tym roku po raz pierwszy widzom zaprezentowana zostanie sekcja “Dzieła nieznane”. Jak tłumaczą organizatorzy festiwalu, na polskim rynku kinematograficznym istnieje wiele klasyków kina, których współczesny widz nie zna. Narodowy Festiwal w Gdyni jest idealną okazją na to by przybliżyć odbiorcom polskiego kina takie tytuły jak:

“Wśród nocnej ciszy” reż. Tadeusza Chmielewskiego
“Na melinę” oraz “Piwo” reż. Stanisława Różewicza
“Naprawdę wczoraj” reż. Jana Rybkowskiego.

Z prawdziwymi perłami polskiej kinematografii uczestnicy festiwalu będą mieli okazje zetknąć się także w sekcji Czyta Klasyka. Jak sama nazwa mówi, zaprezentowane wśród niej zostaną klasyki polskiego kina. Rodzime arcydzieła filmowe takie jak “Nie lubię poniedziałku”reż Tadeusza Chmielewskiego czy “Barwy ochronne” reż. Krzysztofa Zanussiego w wersji poddanej cyfrowej rekonstrukcji obrazu i dźwięku.

W Gdyni będziemy mieli okazję zetknąć się całą masą filmowych atrakcji, jaką przygotowali dla nas organizatorzy. Gdynia Film Festival to nie tylko projekcje filmowe. Uczestnicy Festiwalu będą mieli okazję wzięcia udziały w specjalnych warsztatach. Jeden z nich nosi nazwę Jak to się robi? W ramach warsztatu gdyńskiej publiczności zaprezentują się twórcy filmów, tłumacząc jakich narzędzi używali do tworzenia swoich filmowych światów.Jak to się robi to lekcja kina, dla tych którzy pragną zajrzeć za kulisy tworzenia produkcji filmowych. W programie warsztatu między innymi spotkanie twórcami filmów “Obława” w reżyserii Marcina Krzyształowicza, “Baby są jakieś inne” w reżyserii Marka Koterskiego oraz “W ciemności” Agnieszki Holland.

W Gdyni zaprezentowane zostaną także zdjęcia. Kino Andrzeja Dudzińskiego – Plakaty do filmów, których nie było. Czyli wystawa inna niż wszystkie, bo prezentująca plakaty produkcji filmowych, które de facto nigdy nie powstały. Na festiwalu zaprezentuje się także Henryk Pietkiewicz ze swoją wystawą “Portrety”. Będzie można na niej zobaczyć fotografie osób związanych z polską kinematografią.

To oczywiście nie wszystko. Od 7 do 12 maja wybrzeże zamieni się w stolice polskiego kina. Wszystkich wydarzeń, jakie będą miały tam miejsce, nie sposób opisać. Każdy, kto interesuje się kinem – nie tylko polskim, ale w ogóle kinem Europy Wschodniej – powinien tu być.

O festiwalu możecie dowiedzieć się również z programu AfterArt – w pogoni za sztuką.

Daria Narożna

Dodano:
Tagi: , ,
.

Polecamy: Show Film Studio