» Newsy

Ogłoszono nominacje do “Paszportów Polityki”

Duet Ballady i Romanse oraz Julia Marcell i Maciej Szajkowski otrzymali nominacje do Paszportów “Polityki” za rok 2011.


Ballady i Romanse to zespół założony w 2007 roku przez Zuzannę Wrońską, do której dołączyła jej siostra Barbara. Zuzanna pisze teksty, produkcją zajmuje się Barbara, a muzykę tworzą obie. Do tej pory wydały dwie płyty – “Ballady i Romanse” w 2007 i “Zapomnij” w 2011 roku.

- Debiut wydały nie dzięki firmie fonograficznej, lecz dzięki galerii sztuki – uzasadnia jeden z jurorów Robert Sankowski. – To dla nich naturalne środowisko. (…) Inteligentne i przewrotne, czasem dowcipne, czasem ocierające się o groteskę i makabrę, ze swoistą dezynwolturą łączą alternatywny pop z poezją.

Julia Marcell naprawdę nazywa się Julia Górniewicz. Jest piosenkarką, pianistką, skrzypaczką i kompozytorką. Mieszka w Niemczech. Zaczęło być o niej głośno w 2007 roku, kiedy z pomocą internautów uzbierała 50 tysięcy dolarów na wydanie pierwszej płyty.

Artystkę doceniono za autorską propozycję na poziomie europejskim. – Jej nowy album “June” jeszcze nie jest wszystkim, na co ją stać, za to doskonale świadczy o tym, że stać ją na wiele – argumentuje Jarek Szubrycht.

Maciej Szajkowski to muzyk, dziennikarz i animator kultury. Związany z kilkoma formacjami, jak Kapela Ze Wsi Warszawa, Masala czy Antidotum. Z Kapelą Ze Wsi Warszawa wydał pięć płyt studyjnych, a wydany z jego inicjatywy i według jego pomysłu album R.U.T.A. “Gore – Pieśni buntu i niedoli XV-XX w.” stał się jednym z najważniejszych polskich wydarzeń muzycznych i – szerzej – kulturalnych w 2011 roku.

- Trudno o lepszą płytę na dzisiejsze czasy społecznego wrzenia – skomentował Rafał Księżyk.

Nominowali: Grzegorz Brzozowicz – publicysta niezależny, Jacek Cieślak “Rzeczpospolita”, Rafał Księżyk “Playboy”, Piotr Lewandowski popupmusic.pl, Piotr Metz “Machina”, Robert Sankowski “Gazeta Wyborcza”, Marek Sierocki “Teleexpress” TVP, Jarek Szubrycht “Przekrój”, T-Mobile Music, Agnieszka Szydłowska Trójka, Kuba Wojewódzki TVN.

Ostatnio nagrodą tygodnika wyróżniony został Macio Moretti.

aka

Dodano:
Tagi: , , , , , ,
.

Polecamy: Show Film Studio