» Newsy

Założyciel “The Doors” nie żyje

Klawiszowiec zespołu The Doors, Ray Manzarek, nie żyje. Miał 74 lata.

Muzyk zmarł w Rosenheim, w Niemczech. W tamtejszej klinice leczył raka przewodów żółciowych. Wiadomość odbiła się głośnym echem w rockowym światku.

- Jestem całkowicie wstrząśnięty stratą mojego starego przyjaciela – napisał Alice Cooper.

- Jestem bardzo zasmucony odejściem Raya, teraz jest z Jimem. Znaczą dla mnie dzisiaj dokładnie tyle samo, co 40 lat temu – Joe Perry, gitarzysta Aerosmith

- RIP Ray Manzarek. Słowa nie są wystarczające. The Doors reprezentują dla mnie brzmienie L.A. To była pierwsza kapela, jaką usłyszałem, gdy przeprowadziłem się z Anglii. “Light My Fire”. Nigdy nie zapomnę – Slash.

- Wow. Ray Manzarek. Jedyny w swoim rodzaju oryginał. Cieszę się, że mogłem z nim chociaż raz pograć. R.I.P. – Flea.

Swój żal wyrazili także koledzy Raya z The Doors – perkusista John Densmore i gitarzysta Robby Krieger.

- Nie było klawiszowca, który lepiej uzupełniałby słowa Jima Morrisona – napisał John. – Ray, czułem z tobą zawsze muzyczne porozumienie. (…) Będę tęsknił za moim muzycznym bratem.

- Cieszę się, że mogłem z nim grać kawałki The Doors, także przez ostatnią dekadę – wspomina przyjaciela Robby. – Ray był wielką częścią mojego życia i zawsze będę za nim tęsknił. Ray i Jim byli najbardziej nietypowymi ludźmi jakich poznałem. (…) Był jedynym na uczelni UCLA, który widział coś dobrego w Jimie. Wszyscy pozostali uważali, że jest fałszywy albo jeszcze gorzej. On dostrzegł geniusz Jima, reszta jest historią.

W 1965 roku Manzarek razem z Jimem Morrisonem założył w Los Angeles zespół The Doors. Formacja okazała się jedną z najbardziej kontrowersyjnych, ale i popularnych grup lat 60. Sprzedaż płyt The Doors przekroczyła na całym świecie 100 milionów.

Po śmierci Morrisona w 1971 roku, Manzarek kontynuował działalność muzyczną zarówno solo, jak i z kolegą z zespołu, Robbym Kriegerem. W 2002 roku powołali oni do życia The Doors of the 21st Century z Ianem Astburym za mikrofonem.

Poniżej można sprawdzić jeden z utworów kapeli, “When the Music’s Over”.

aka | Consequence of Sound

Dodano:
Tagi: , , , ,
.

Polecamy: Show Film Studio