Teatr i sztuka

Nagrody Wielkiego Splendora wręczone

3 grudnia, już po raz 25., odbyła się uroczystość wręczenia Splendorów – nagród dla wybitnych twórców Teatru Polskiego Radia. Wielkiego Splendora otrzymała Magdalena Zawadzka, Splendora Splendorów przyznano Irenie Jun, a laureatem Tele-Splendora został Janusz Głowacki. W tym roku Honorowy Wielki Splendor przypadł Piotrowi Mossowi.

Wielkiego Splendora, nagrodę Teatru Polskiego Radia dla aktora/aktorki, przyznawaną od 1988 roku za wybitne kreacje w słuchowiskach oraz twórczy wkład na rzecz rozwoju i umacniania rangi radia artystycznego w Polsce, otrzymała Magdalena Zawadzka – aktorka teatralna, filmowa, telewizyjna i radiowa. W Teatrze Polskiego Radia zagrała dziesiątki pierwszo- i drugoplanowych ról zarówno w repertuarze klasycznym, jak i współczesnym. Ponadto jest znakomitą radiową interpretatorką poezji oraz prozy powieściowej. Dla słuchaczy Polskiego Radia czytała m.in.: „Kochanki i królowe”, „Kto się boi Elizabeth Taylor”, „O krasnoludkach i sierotce Marysi”, „Pocieszycielkę” oraz „Wyznania chińskiej kurtyzany”.

Tegoroczną Laureatką Splendora Splendorów im. Krzysztofa Zaleskiego, nagrody specjalnej przyznawanej od 2006 roku, została Irena Jun – aktorka teatralna, telewizyjna, filmowa i radiowa. Nagrodzona od wielu lat związana jest z Teatrem Polskiego Radia. Wystąpiła m.in. w „Balladynie” J. Słowackiego, „Ben Hurze” L. Wallace’a, „Domach dzieciństwa” A. Kamieńskiej, „Droździe” K. Karaska i „Fauście” J. W. von Goethego. Jednak nade wszystko jest filarem radiowego teatru poezji. Mówi się o niej, że jest mistrzynią słowa poetyckiego.

Po raz trzeci w historii przyznano nagrodę Tele-Splendora im. Włodzimierza Ławniczaka, wręczaną twórcom swobodnie poruszającym się w świecie słuchowisk i w świecie spektakli telewizyjnych. Otrzymał ją Janusz Głowacki, reżyser filmowy i radiowy, producent i scenarzysta – od lat jedna z czołowych postaci polskiego świata filmowego i telewizyjnego.

Za całokształt dorobku w dziedzinie twórczości radiowej Honorowym Wielkim Splendorem wyróżniono Piotra Mossa, polskiego kompozytora muzyki orkiestrowej, kameralnej, chóralnej, teatralnej i filmowej. W teatrze radiowym debiutował już jako nastolatek, pisząc muzykę dla Rozgłośni Polskiego Radia w Toruniu. W Teatrze Polskiego Radia, z którym współpracuje od połowy lat 70., tworzył muzykę do wielu słuchowisk, m.in.: „Ani z Zielonego Wzgórza”, „Balu w operze”, „Chłopców od Rudego”, „Fedry”, „Kapitana Fracasse’a”, „Listów naszych czytelników” i „Miodu kasztelańskiego”. Jest laureatem Grand Prix tegorocznego Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry” za muzykę do słuchowiska „Hamlet” wg tragedii W. Shakespeare’a w reż. W. Modestowicza.

W tym roku mija 25 lat odkąd Teatr Polskiego Radia po raz pierwszy wręczył swoje wyróżnienia. Dotychczas nagrodzono 46 osób, a wśród nich wielkie, legendarne postaci, m.in.: Bronisława Pawlika, Zofię Rysiównę, Gustawa Holoubka, Aleksandra Bardiniego, Irenę Kwiatkowską, Wieńczysława Glińskiego, Zbigniewa Kopalkę, Juliusza Owidzkiego, Joannę Jędrykę, Dorotę Landowską, Martę Lipińską, Adama Ferencego, Ignacego Gogolewskiego, Krzysztofa Gosztyłę, Krzysztofa Kowalewskiego, Henryka Talara, Krzysztofa Wakulińskiego, Henryka Bardijewskiego.

Dodano:
Tagi: , , , , ,
.

Polecamy: Show Film Studio