Teatr i sztuka

Odwiedź szósty kontynent

Najnowszy projekt Anny Molskiej to podróż na południowy kraniec świata — zagadkowy i wciąż niezbadany „szósty kontynent”. Punktem wyjścia stała się dla artystki historia wczesnych ekspedycji polskich naukowców na Antarktydę organizowanych w latach 50. XX wieku. W jednej z nich brał udział jej dziadek, profesor fizyki Janusz Molski.

 

Zgromadzony w trakcie wielomiesięcznych poszukiwań materiał — relacje współuczestników wypraw, fotografie, przeźrocza, rysunki oraz ścinki dokumentalnych filmów — zainspirował Molską do stworzenia własnej wizji spotkania z nieznanym lądem. Artystka porusza się po marginesach historii znanych z literatury podróżniczej i popularno-naukowej tego czasu. Efektem tych poszukiwań jest zaskakująca gra z przestrzenią galerii, w której zostały ze sobą zestawione rzeźba, instalacja i trzykanałowa projekcja wideo.

Osią narracji filmu jest dialog między wielokrotnym organizatorem ekspedycji a jedną z ich uczestniczek. Artystka przygląda się grupie polskich polarników zamkniętych w klaustrofobicznej przestrzeni stacji badawczej. Ekstremalne warunki relacji międzyludzkich stały się pretekstem do refleksji nad tą stroną ludzkiej natury, która każe nadawać sens egzystencji poprzez działanie pozornie irracjonalne i nienaturalne. Całości dopełnia nakreślenie kontekstu politycznego ekspedycji.

Projekt Anny Molskiej mierzy się z pytaniem, czy wspólnym mianownikiem działań pchających tak różnych ludzi w mroźne objęcia „szóstego kontynentu” jest instynkt, konieczność poznawania czy może błędna decyzja lub czysty przypadek.

Otwarcie wystawy nastąpi 23 listopada o godz. 19:00. Poprzedzi je spotkanie z artystką na wystawie o godz. 12:00. Wszystkie zgromadzone prace będziemy mogli podziwiać do 3 lutego. Zapraszamy.

 

 

Dodano:
Tagi: , , ,
.

Polecamy: Show Film Studio