Teatr i sztuka

Uwaga konkurs! Poddaj się Sądowi Ostatecznemu

Agnieszka Glińska reżyseruje swój pierwszy spektakl w tym sezonie w Teatrze Studio. Warszawscy widzowie zobaczą Sąd Ostateczny Ödöna von Horvatha, jednego z ulubionych autorów reżyserki. Oficjalna premiera spektaklu odbędzie się w Sylwestra 2012 roku.


AGNIESZKA GLIŃSKA reżyseruje swój pierwszy spektakl w Teatrze STUDIO w tym sezonie. W miejsce wcześniej zaplanowanych Spalonych słońcem warszawscy widzowie zobaczą Sąd Ostateczny Ödöna von Horvatha, jednego z ulubionych autorów reżyserki.

Między jedną a drugą wojną, gdzieś daleko stąd – wszędzie a może i nigdzie… było sobie małe miasteczko. Żyli w nim ludzie dobrej woli – na przekór niespokojnym czasom miłujący ład i porządek: Tomasz Hudetz naczelnik stacji, Pani Leimgruber żona piekarza, kelnerka Leni, drogerzysta Alfons… Był wśród nich także oberżysta, dumny ze swojej karczmy i pięknej córki Anny. Anna miała narzeczonego rzeźnika Ferdynanda. Ferdynand co tydzień przyjeżdżał do niej pociągiem, ona odprowadzała Ferdynanda na stację… Porządek tej żmudnej codzienności mógłby trwać w nieskończoność, gdyby nie jeden pocałunek…

Sąd Ostateczny to przewrotna historia, w której autor stawia pytania o winę i karę, przyglądając się przez szkło powiększające małej społeczności. Trochę kryminał, a trochę melodramat. Wciągająca przypowieść bez łatwego morału.”

Horvath napisał swoją opowieść 3 lata przed wybuchem drugiej wojny, umieścił ją w małym, prowincjonalnym miasteczku ale pytania, które w tej historii postawił nabierają aktualności z każdym następnym pokoleniem i są to pytania istotne- o winę, karę i o odpowiedzialność za swoje czyny.
Po teksty Horvatha sięgam czwarty raz – wcześniej dwukrotnie “Opowieści Lasku Wiedeńskiego” i “Nieznajoma z Sekwany”. To autor, który wyprzedzał swój czas, jego teatr jest współczesny,  ma niemal filmową narrację. Z niezwykłą uwagą przyglądał się społecznościom ludzkim, badał ich mechanizmy. Jego sztuki budzą emocje- śmieszą, niepokoją, irytują bezwzględnością, z jaką Horvath opisuje nasze ludzkie niedoskonałości. Boleśnie przenikliwy, dowcipny, nieoczywisty tekst “Sądu ostatecznego” inspiruje do rozmyślań nad naszą- każdego człowieka z osobna – odpowiedzialnością za kształt świata.

Oficjalna premiera spektaklu odbędzie się w SYLWESTRA 2012 roku.

Spektakle będą  grane kolejno 2,3, 6, 15, 16, 17, 18 stycznia 2013 r.

Mamy dla Was konkurs, w którym do wygrania zaproszenia do Teatru Studio, na Sąd Ostateczny. Aby wziąć udział w konkursie, polubcie oraz udostępnijcie konkursowego linka, którego zamieściliśmy na naszym fan page’u. Następnie piszcie do nas na adres: konkurs@kulisykultury.pl – w temacie maila wpisując “Sąd Ostateczny”. Kontaktując się ze zwycięzcami podamy im również datę spektaklu. Powodzenia i do dzieła!

Dodano:
Tagi: , ,
.

Polecamy: Show Film Studio