» Newsy

Bez wstydu – recenzja filmu

Po Euro środowiska artystyczne narzekały, że tak wiele pieniędzy poświęcono na turniej, kosztem projektów kulturalnych. Po filmie “Bez wstydu” uważam, że cały budżet na rodzimą kinematografię należy przekazać na Biało-Czerwonych, bo z nich coś jeszcze może być.


Miało być tak wspaniale, a wyszło jak zawsze. I nie mówię już o piłkarzach, ale o obrazie Filipa Marczewskiego. Bohaterowie (Mateusz Kościukiewicz, Agnieszka Grochowska) to rodzeństwo, które łączy coś więcej niż typowa zażyłość brata i siostry. Miało być odważnie, miało być przełamywanie tabu, a wyszedł ciężkostrawny, nietrzymający się kupy, kompletnie niewiarygodny pasztet (nie obrażając pasztetu).

Siłą takiej produkcji powinny być kreacje aktorskie. I widać, że Kościukiewicz i Grochowska starają się i razem, i z osobna. Próbują wygenerować napięcie między Anką a Tadzikiem, chcą zelektryzować widza, niewiele z tego jednak wychodzi. Ukradkowe spojrzenia i trochę nagiego ciała to za mało. Problem jednak nie w aktorach, ci bowiem nie mieli po prostu na czym pracować. Ich postaci są słabo rozrysowane, trudno zrozumieć skąd między nimi taka więź, czemu podejmują takie a nie inne decyzje (szczególnie Anka). Jeszcze trudniej z nimi sympatyzować, usprawiedliwiać czy chociażby zaakceptować ich zachowania. Na domiar złego, reżyser postanowił nakręcić nie tylko dzieło o zakazanej miłości, ale i obraz o neofaszystach, problemie Cyganów w Polsce, rozterkach młodych dziewcząt, dramatach młodych kobiet, o zagubionych emocjonalnie chłopcach, o złych mężczyznach i głupich, słabych przedstawicielkach płci pięknej. Wprowadza wiele wątków, z których żaden nie jest zgłębiony, a co gorsze nie jest potrzebny do głównej historii.

Czyli w “Bez wstydu” nie ma niczego dobrego? Jest. Ale nie na tym to powinno polegać, że w filmie doszukuje się pojedynczych, dobrych elementów i za wszelką cenę próbuje wysupływać z miernej całości zacne fragmenty. To, co dobre, po prostu więc pominę.

Joanna Moreno | Kino Świat

Dodano:
Tagi: , , ,
.

Polecamy: Show Film Studio