» Newsy

Nieulotne – recenzja filmu

Chłopak spotyka dziewczynę. Pierwsza miłość. Pierwszy seks. Hiszpańskie słońce w tle. Nagle sielankę przerywa chwila nieodwracalna, nieulotna…

“Nieulotne” to kolejna – po “Wszystko, co kocham” – podróż Jacka Borcucha do świata inicjacji, końca niewinności. Tym razem jednak jest ona opowiedziana o wiele bardziej poetycko, delikatnie, klimatycznie. Niedopowiedzenia przeplatają się z pytaniami o sekundy, które zmieniają wszystko. Trochę tu filozofii, trochę anatomii pierwszej namiętności.

Michał (Jakub Gierszał) i Karina (Magdalena Berus) to para 20-letnich studentów. Dorabiają sobie w wakacje. Dnie i noce, po pracy, spędzają w beztrosce, wtuleni w swoje ciała, roześmiani w ciepłych falach rzeki, jeziora, popijając wino. W czasie jednej z nielicznych samotniczych wypraw Michała dochodzi jednak do wypadku. Gwałtowny czyn chłopaka, nieumyślny, ale drastyczny, na zawsze zmieni życie jego i jego dziewczyny. Ona niedługo też będzie musiała stawić czoła innemu wyzwaniu.

OGLĄDAJ WIĘCEJ: RELACJA WIDEO Z PREMIERY FILMU “NIEULOTNE”

O ile we “Wszystko, co kocham” Borcuch stawiał na konkret, dynamizm, energię, o tyle w swoim nowym filmie poddaje się czarowi powolnego tempa, ulega uczuciowości i cielesnej grze swoich młodych aktorów, całe swoje siły, wespół z operatorem Michałem Englertem, koncentruje na budowaniu atmosfery, bardziej niż na akcji, logice czy nawet, momentami, warsztacie.

“Nieulotne” to film, w którym kinomani odnajdą subtelne ukłony w stronę twórczości Krzysztofa Zanussiego czy Krzysztofa Kieślowskiego, ale natrafią też na wiele potknięć, rys na scenariuszu i samej realizacji. Czasami przekonają się, że pod wierzchnią warstwą skrywa się o wiele mniej, niż można by się spodziewać, że pytania nie są aż tak głębokie, a odpowiedzi bardzo naiwne lub nazbyt optymistyczne. Odbiór tego obrazu w dużej mierze zależy od tego, jak wiele jest w widzu romantyzmu pierwszego zauroczenia lub gotowości, by go sobie przypomnieć i mu ulec. Realiści i sceptycy szybko dostrzegą grube, zupełnie nieliryczne szwy tej produkcji.

pod tym adresem zobacz także naszą wideo relację.

Dagmara Romanowska | Kino Świa

Dodano:
Tagi: , , , , , , ,
.

Polecamy: Show Film Studio