» Newsy

“Obce ciało” najgorszym polskim filmem roku 2014

Akademia Węży ogłosiła laureatów czwartej edycji nagród dla najgorszych polskich filmów. Aż sześć statuetek trafiło do Krzysztofa Zanussiego i obrazu “Obce ciało”.

Obce ciało

Produkcja otrzymała w sumie aż 12 nominacji. Zwyciężyła nie tylko w kategorii najgorszego filmu roku, ale i najgorszej reżyserii, najgorszego scenariusza, żenującego filmu na ważny temat, najbardziej żenującej sceny (z udziałem Agnieszki Grochowskiej, w której jej bohaterka zabawia się pejczykiem z męskimi prostytutkami). Grochowska otrzymała również nagrodę za występ poniżej talentu – właśnie w “Obcym ciele”.

- Jesteśmy pełni uznania dla dorobku pana Krzysztofa Zanussiego, ale jesteśmy też w Akademii przekonani, że jego ostatni film nie przejdzie do chwalebnej historii polskiej kinematografii – napisali organizatorzy i twórcy Akademii Węży. – Wiadomo, że reżyser i twórcy widzą swoją pracę i wysiłek inaczej. My konfrontujemy się z gotowym filmem i mimo najszczerszych chęci nie dostrzegamy w “Obcym ciele” obiecywanych wartości, wiarygodnej dyskusji o współczesnej Polsce i jego duchowości w obliczu krwawej korporacyjnej machiny. Starając się być delikatniejszymi i z szacunkiem dla mistrza możemy napisać tylko “Nie tędy droga do serca polskiego widza”.

Uroczysta gala wręczenia nagród odbyła się 1 kwietnia w Teatrze WARSawy. Niektórzy nominowani pojawili się na gali lub zaznaczyli swoją obecność wirtualnie, czym pokazali spory dystans do swojej twórczości. Ceremonię poprowadzili Piotr Kędzierski (Rock Radio), Ewa Makomaska (“Dżej Dżej”) oraz – w specjalnej roli różowego węża – Tomasz Karolak. Swój charakterystyczny kabaretowy styl zaprezentowały Bękarty Stand-Upu (Łukasz “Lotek” Lodkowski i Karol Modzelewski), którzy poświęcili swój występ także polskiej kinematografii.

Poniżej pełna lista laureatów:

Wielki Wąż – najgorszy film roku:
“Obce ciało” (reż. Krzysztof Zanussi; prod. Janusz Wąchała, Krzysztof Zanussi)

Najgorsza reżyseria:
Krzysztof Zanussi – “Obce ciało”

Najgorszy scenariusz:
Krzysztof Zanussi – “Obce ciało”

Żenujący film na ważny temat:
“Obce ciało” (reż. Krzysztof Zanussi; prod. Janusz Wąchała, Krzysztof Zanussi)

Najgorsza rola męska:
Borys Szyc – “Dżej Dżej”

Najgorsza rola żeńska:
Barbara Kurdej-Szatan – “Dzień dobry, kocham cię”

Występ poniżej talentu:
Agnieszka Grochowska – “Obce ciało”

Najgorszy duet na ekranie:
Borys Szyc i nawigacja GPS – “Dżej Dżej”

Najbardziej żenująca scena:
Zabawy z pejczykiem i męskimi prostytutkami (Agnieszka Grochowska) – “Obce ciało”

Efekt specjalnej troski:
Pocałunek wśród kul – “Miasto 44″

Najgorszy teledysk okołofilmowy:
Liber feat. Barbara Kurdej Szatan – “Dzień dobry, kocham cię” (do filmu “Dzień dobry, kocham cię”, realizacja: Dream Music)

Najgorszy przekład tytułu zagranicznego:
“Uciekinier z Nowego Jorku” (Song from the Forest) dystr. Against Gravity

Najgorszy plakat:
“Karol, który został świętym” (producenci Tomasz Karczewski, Marcin Piasecki, Magdalena Zimecka, Jacek Kulczycki; dystr. Kino Świat)

Akademia Węży liczy dziś niemal 130 osób, a członkami grupy są osoby zajmujące się szeroko pojętą działalnością na rzecz polskiej kultury.

karo | inf. własna

Dodano:
Tagi: ,
.

Polecamy: Show Film Studio