» Recenzje

Lincoln – recenzja filmu

“Lincoln” to ciekawy, skrupulatnie zrealizowany, kapitalnie zagrany film. Nie przekona on jednak wszystkich.


Pisanie, że dane dzieło nie jest dla wszystkich to truizm. Nie znalazł się jeszcze taki, który dogodziłby wszystkim. Nawet Steven Spielberg. W przypadku jego najnowszego obrazu, wyjątkowo to stwierdzenie pasuje. To bowiem film naprawdę dobry, z potężnym arsenałem atutów, a jednak to historyczno-polityczna tyrada. Kogo nie interesuję 13. poprawka do konstytucji Stanów Zjednoczonych, z trudem dostrzeże zalety “Lincolna”. Prezydent jest bowiem na równi bohaterem, co czasy, w których żył. To nie tylko opowieść o wybitnym polityku, mężu stanu, ale szczegółowo przytoczona lekcja historii. Choć lekcja ważna i interesująca.

Wszyscy, którzy nie mają jednak alergii na trzepoczącą flagę, wojenne dramaty, układy władz, z zaciekawieniem będą śledzić polityczną przeprawę, która doprowadziła do zniesienia niewolnictwa. Oczywiście jest patos, są wyraziste symbole, pełne okrągłych zdań przemowy. Spielberg dość zgrabnie równoważy je emocjami. Chodzi tu zarówno o wzruszenia, thrillerowe napięcie (okazuje się, że scena głosowania nie musi być nudna), jak i codzienne irytacje, strach, nerwy. Udaje mu się też wprowadzić, z niemałą pomocą Tommy’ego Lee Jonesa, nieco humoru. Skoro już przy nim jesteśmy, trzeba wspomnieć o genialnej obsadzie. Reżyser zebrał wielu znakomitych aktorów (Jones, Joseph Gordon-Levitt, David Strathairn, Michael Stuhlbarg), którzy stworzyli bardzo wyraziste, mocne postaci, w centrum niezmiennie pozostaje Daniel Day-Lewis. Jego Abraham Lincoln to człowiek z krwi i kości. Nieustannie opowiadający anegdoty, kłócący się z żoną, bawiący z młodszym synem, zatroskany losem starszego, współczujący, prawy, sprawiedliwy, ale i stanowczy, nieustępliwy. Głowa rodziny i wielki polityk.

CZYTAJ TAKŻE: LES MISÉRABLES NĘDZNICY – RECENZJA FILMU

Pisałam, że “Lincoln” to lekcja historii. Owszem, acz niemal modelowa. Spielberg pokazuje, że historia to nie suche fakty, szereg dat i nazwisk. To seria zależności, złożonych procesów, wielkich idei i maleńkich, jednostkowych decyzji.

Joanna Moreno | Imperial – Cinepix

Dodano:
Tagi: , ,
.

Polecamy: Show Film Studio