» Relacje

„Imagine” jeden z najlepszych filmów roku w kinach

Andrzeja Jakimowski od lat bardzo mocno pracuje na pozycję jednego z najlepszych reżyserów młodego pokolenia. I to wcale nie tylko wśród Polaków, ale jak najbardziej rywalizacji europejskiej, a nawet światowej.

Najpierw zauważono „Zmruż Oczy”, potem doceniono „Sztuczki”, które poradziły sobie także komercyjnie i zostały sprzedane do m.in. Holandii, Norwegii, Hiszpanii, Belgii, a nawet Korei Południowej. „Imagine” powstało już nie tylko za polskie pieniądze, ale także kilku krajów europejskich, a w głównych rolach pojawiły się gwiazdy – Alexandra Maria Lara, Niemka o rumuńskich korzeniach i Edward Hogg, Brytyjczyk znany choćby z filmu „Anonimus”.

„Imagine” to opowieść o niewidomych, o tym na jak różne sposoby mogą oni słuchając świata tak naprawdę go „zobaczyć”, ale też subtelne love story i głos poparcia dla buntowników, których zwycięstwa mogą mieć jednak gorzki smak. Jakimowski znakomicie wykorzystał każdy właściwie dostępny dla niego środek artystyczny. Grę aktorów, świetną ścieżkę dźwiękową Tomasza Gąsowskiego, ciepłe zdjęcia słonecznej Lizbony autorstwa Adama Bajerskiego i nieco baletowy momentami montaż. Potwierdził tym filmem, że poza znaną oczywiście na świecie Agnieszką Holland, i czekającym dopiero na odkrycie Wojtkiem Smarzowskim, jest być może najbardziej obecnie eksportowym reżyserem znad Wisły. W jego przypadku niemal dosłownie bo mocno podkreśla swoje warszawskie korzenie.

P.Szygalski/P.Skiba

Dodano:
Tagi: ,
.

Polecamy: Show Film Studio