» Relacje

„Syberiada polska” – relacja wideo z premiery filmu

Miała być superprodukcja. Jest kolejna, zmarnowana szansa na dobre kino historyczne.

„Syberiada Polska” to historia grupy Polaków wywiezionych przez NKWD w 1939 roku na Syberię, do obozu pracy w Kaluczy. Film powstał na podstawie książki Zbigniewa Domino. Tyleż utalentowanego literacko, co jednoznacznie niechlubnie zachowującego się w latach 50. jako oficer Naczelnej Prokuratury Wojskowej.

Historię na duży ekran przeniósł Janusz Zaorski. Wcześniej autor tak ważnych, a w niektórych przypadkach nawet wybitnych filmów, jak „Matka Królów”, „Jezioro Bodeńskie” czy „Piłkarski poker”. Jak sam mówi sfilmowanie losów Polaków deportowanych przez NKWD na Syberię było jego marzeniem. Trudno powiedzieć czy gdyby nie najróżniejsze problemy, głównie finansowe, powstałby film lepszy. Być może bardziej efektowny i z jeszcze większym rozmachem. Obawiam się jednak, że ani Zaorski, ani świetni aktorzy ukraińscy, ani też trzymający poziom polscy (Adam Woronowicz, Sonia Bohosiewicz, Natalia Rybicka, Urszula Grabowska), nie „wycisnęliby” więcej ze scenariusza.

CZYTAJ WIĘCEJ: RECENZJA FILMU “LOT”

Maciej Dutkiewicz i Michał Komar opowiedzieli o „syberyjskiej odysei” deportowanych Polaków w sposób powierzchowny, akademicki i nie budzący większych emocji. Szkoda, bo niestety powstał film, który jeszcze w Polsce, z oczywistych powodów, wzbudzi pewne emocje, ale dla jakiegokolwiek widza innej narodowości (może poza rosyjską) pozostanie kolejnym przykładem nudnego, historycznego kina, które kręcono kilkadziesiąt lat temu. Rozumiem, że nakłady są nieporównywalne, ale nie na tym polega różnica między nie tak dawno obecnym w kinach „Lincolnem”, a „Syberiadą polską”. Po prostu Amerykanie potrafią robić filmy, które działają pod każdą szerokością geograficzną, a wygląda na to, że Polacy mają z tym spory problem. Na szczęście są szkoły i uczniowie, którym film zostanie pokazany zamiast lekcji historii, dzięki czemu być może niemałe nakłady na tę produkcję, około 15 milionów złotych, mają szansę się zwrócić.

P.Szygalski

Dodano:
Tagi: , , , , , , ,
.

Polecamy: Show Film Studio