» Relacje

„Wałęsa. Człowiek z nadziei” – wideo z premiery

Najnowsze dzieło Andrzeja Wajdy to 19 lat z życia Lecha Wałęsy. Na premierze filmu o żyjącym bohaterze narodowym pojawiło się wielu znamienitych gości, z którymi mieliśmy okazję porozmawiać. Zobaczcie sami co sądzą o naszym kandydacie do Oscara.

Film rozpoczyna się od udziału najsłynniejszego, polskiego opozycjonisty w strajkach w Stoczni Gdańskiej w 1970 roku, a kończy jego słynnym wystąpieniem w Kongresie Stanów Zjednoczonych w roku 1989. Obraz, którego powstawaniu towarzyszyły emocje i kontrowersje dotyczące oczekiwaniom wobec scenariusza, oceny Wałęsy jako postaci historycznej, roli Roberta Więckiewicza i formy 87 letniego Andrzeja Wajdy, ostatecznie nie zawiódł. Najpierw przyjęto go co najmniej ciepło na festiwalu w Wenecji, potem doczekaliśmy się udanej premiery w Polsce, a chwilę wcześniej okazało się, że będzie to nasz kandydat do Oscara. Być może nie do końca uzasadniają to względy artystyczne, ale na pewno promocyjne.

„Wałęsa. Człowiek z nadziei” nie jest aż tak poruszający jak „Czarny czwartek” Krzysztofa Krauze, ani tak perfekcyjny psychologicznie i filmowo jak „Gorejący krzew” Agnieszki Holland, ale znakomicie sprawdza się jako kino, które interesująco opowiada o historii najnowszej. A znaczącą wartością dodaną w jego przypadku jest warta każdych pieniędzy rola Więckiewicza.

Film Andrzeja Wajdy w kinach od 4 października i biorąc pod uwagę rozmiary dyskusji na jego temat, świetną reklamę, którą robi tytułowa rola, a nawet nagonkę prawicowej prasy, to możemy spodziewać się wielkiego hitu.

Piotr Szygalski

Dodano:
Tagi: , , , , , , , , ,
.

Polecamy: Show Film Studio