» Newsy

Sony rozstaje się z Pawłem Kukizem

Paweł Kukiz ogłosił, iż startuje w wyborach na prezydenta RP. Jego decyzja wywołała konflikt z wydawcą muzyka. Paweł Kukiz napisał na Facebooku, że jego wspólna płyta z Janem Borysewiczem, choć jest gotowa, nie ukaże się, ponieważ wytwórnia Sony jej nie wyda.

Paweł Kukiz

- Jestem tuż po rozmowie telefonicznej z Maciejem Kutakiem, dyrektorem generalnym Sony Music Polska – napisał na Facebooku artysta. – Poinformował mnie, iż w związku z moim udziałem w kampanii prezydenckiej uważa nasz kontrakt za zerwany. Dotyczy to nie tylko płyty Borysewicz – Kukiz, ale również całego mojego kontraktu. Tłumaczenia Kutaka były przedziwne. Na moje argumenty, że kampania prezydencka kończy się 10 maja a płyta ma się ukazać dopiero w listopadzie odpowiedział, że to będzie klapa finansowa dla jego firmy(!) bo muzyka nie może być wykonywana przez polityka. (…) Wcześniej rozmawiałem z Janem. Był wyraźnie przestraszony i prosił mnie bym wycofał się z tej kampanii. Bo “przestaną puszczać wszystkie nasze piosenki”. Bo rozmawiał “z kimś” kto go przed tym ostrzegał. Wiem, ze Jan przyjaźni się z szefem jednej z największych rozgłośni komercyjnych w Polsce.

Wydawca szybko zareagował, zamierzając w sieci oficjalne oświadczenie.

- Firma Sony Music Entertainment, obecna w Polsce od 2001 roku, jest międzynarodowym wydawcą muzycznym, którego zasadą jest nieangażowanie się w działalność polityczną – czytamy w konunikacie. – Przez ostatnie miesiące, wytwórnia prowadziła rozmowy i prace z Pawłem Kukizem – muzykiem o niepodważalnym talencie – dotyczące realizacji zaplanowanych z artystą projektów. Jednakże, decyzja Pawła Kukiza o starcie w wyborach na Prezydenta RP, postawiła Sony Music Entertainment w nowej sytuacji, czyli współpracy z politykiem. Jako kandydat na prezydenta, Paweł Kukiz rozpocznie aktywność polityczną na skalę krajową, co przy konieczności promocji planowanej nowej płyty stanęłoby w sprzeczności z zasadą Sony Music Entertainment o nieangażowaniu się w jakąkolwiek działalność polityczną. W zaistniałej, nowej dla Sony Music Entertainment sytuacji wstrzymaliśmy realizację zaplanowanego projektu oraz dodatkowo w wyniku prośby Pawła Kukiza skierowanej do Sony ME, zwolniliśmy artystę z obowiązków wynikających z kontraktu fonograficznego, umożliwiając Pawłowi Kukizowi wydanie kolejnej płyty solowej w innej, niezależnej wytwórni. Dla Sony Music Entertainment ta decyzja wiąże się z umorzeniem wobec Pawła Kukiza sporej kwoty zaliczki, jaka została już przekazana artyście na poczet tantiem i skutkuje stratą finansową dla spółki.

Całe oświadczenie można znaleźć pod tym adresem.

Dorobek Pawła Kukiza zamyka album “Zakazane piosenki” z listopada 2014 roku.

aka | Sony Music

Dodano:
Tagi: , , , ,
.

Polecamy: Show Film Studio