» Relacje

“Prorok Ilja” w Teatrze na Woli

Scena Teatru na Woli odsłoniła kolejny dramat Tadeusza Słobodzianka. Premiera reżyserowanego przez Ondreja Spišaka “Proroka Ilji” odbyła się 31 marca.

Białostocczyzna, okres przed II Wojną Światową. Prawosławny chłop, Eliasz Klimowicz, mianuje się prorokiem i zakłada w Wierszalinie osadę mająca być nową stolicą świata. To właśnie jego dzieje były inspiracją Tadeusza Słobodzianka do napisania ‘Proroka Ilji”.
Dramat nie tylko porusza temat legendarnej postaci proroka. Jest opowieścią o realiach dzisiejszego świata, jego okrucieństwie, absurdach i zagubieniu ludzi w obliczu kryzysu. Pomimo czasów,w których osadzona jest fabuła, jej uniwersalizm pozwala nam odnaleźć w niej odbicie doczesności.

Zainteresowałem się tą historią, bo — jak w kryształowej kuli — odbijają się w niej wszystkie utopie, w których przyszło nam żyć w XX wieku: chrześcijaństwo, komunizm i nacjonalizm, pomieszanie kultur, narodów, jezyków i religii. Okazało się, że z tym bagażem weszliśmy w XXI wiek i nic nie wskazuje na to, że uda nam sie go pozbyć, a wszystko, że przytlacza nas coraz bardziej. /Tadeusz Słobodzianek/

Reżyseria – Ondrej Spišak

Obsada:
Ilja – Andrzej Seweryn
Wiera – Izabela Dąbrowska
Olga – Agata Wątróbska
Wasyl – Paweł Domagała
Rotszyld – Łukasz Lewandowski
Pałaszka — Magdalena Smalara
Bondar – Marcin Sztabiński
Marczuk – Maciej Wyczański
Charyton – Michał Czernecki
Katolik – Sławomir Zapała
Aćko – Robert T. Majewski
Młoda – Paula Kinaszewska
Ojciec – Stanisław Jaskułka
Pijanica – Tadeusz Chudecki

Claudia Wawrzyńczyk

Dodano:
Tagi: , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
.

Polecamy: Show Film Studio