» Relacje

“Sanctuary”: relacja z premiery filmu

„Sanctuary” to historia Jana, cenionego chirurga plastycznego, który ma żonę, córkę i duży dom z ogrodem. Po latach rezygnuje jednak z wykonywania zawodu, odsuwa się od rodziny, a na przyrodę patrzy już tylko z okna swojego pokoju. Pewnego dnia, po powrocie z podróży na wycieraczce znajduje trzydniową prasę, a w ogrodzie ciało żony.

To zdarzenie uruchamia lawinę skrywanych dotąd emocji. Powracają wspomnienia, a w jego życiu znowu pojawia się dorosła córka Nadia. Pod pretekstem podróży służbowej Jan wyjeżdża za granicę. Nie przypuszcza, że z daleka od domu odżyją uczucia, przed którymi zawsze uciekał.

Producentem „Sanctuary” ze strony polskiej jest Wajda Studio, ze strony irlandzkiej – firma Venom. Film powstał przy współfinansowaniu Irlandzkiego Instytutu Filmowego (Irish Film Board) oraz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Zdjęcia zrealizowano w Polsce i Irlandii.

Snując opowieść o bolesnej żałobie, Norah McGettigan unika melodramatyzmu. W “Sanctuary” nie ma uproszczeń, dramatycznych monologów i spektakularnych wolt. Jest cisza, w której dojrzewa ból. McGettigan opowiada nieśpiesznie, a kamera Mariusa Matzowa Gulbrandsena z dyskrecją podgląda bohaterów. Młoda reżyserka ani na moment nie przyśpiesza tempa, ale stara się zbliżyć do swych postaci. Konstruuje je z dużą precyzją. Jan, jego córka i nowopoznana przyjaciółka ożywają na ekranie: mają własne emocje, myśli, osobowość, specyficzne gesty.

Intymna opowieść Norah McGettigan nie miałaby siły rażenia, gdyby nie aktorzy. Jan Frycz, który na potrzeby “Sanctuary” intensywnie uczył się angielskiego, grając w obcym języku pozostaje tak samo intensywny, jak zawsze. Jego Jan sprawia wrażenie człowieka wydrążonego z emocji, w którym pobrzmiewają jedynie echa wspomnień, przemykają cienie dawno zagubionych bliskich. Po pokazie filmu na festiwalu w irlandzkim Galway Lynn Larkin komplementowała go w portalu Filmireland: “Frycz jest fantastyczny! Potrafi pokazać człowieka o zmęczonej duszy, który pozostaje przy tym złożoną postacią”.

Ale nawet piękny głos Jana Frycza nie przebija ekranowego uroku Anne-Marie Duff. Irlandzka aktorka, która za swą rolę otrzymała nagrodę na koszalińskim festiwalu “Młodzi i film”

Film wejdzie do polskich kin 26 października.

Dodano:
Tagi: ,
.

Polecamy: Show Film Studio