» Newsy

Uwaga konkurs! Posmakuj kina w pięciu smakach.

Już po raz szósty Festiwal Filmowy Pięć Smaków zaprasza jesienią na wyjątkową ucztę filmową.

W tym roku seanse odbywają się w Warszawie w kinach Muranów i Praha, między 24 a 30 października, oraz we Wrocławiu w kinie Helios Nowe Horyzonty, od 27 do 30 października. Osią programową festiwalu jest kino Azji Wschodniej i Południowo-Wschodniej. Tematem przewodnim tegorocznego Focusu jest Malezja, a propozycje z sekcji Nowe Kino Azji po raz pierwszy powalczą o tytuł najlepszego filmu festiwalu.

My may dla Was konkurs. Do wygrania podwójne zaproszenia na seanse.

Do zobaczenia Kobieta w szambie – 25.10. o godzinie 18.45 w warszawskim kinie Praha


Kino z Filipin, obecne dziś i doceniane na festiwalach, wywołuje jednoznaczne skojarzenia: niski budżet, naturalizm i kamera z ręki, manilskie slamsy, bieda i przemoc, prostytucja i pedofilia. W kręgu tych tematów i formalnych rozwiązań poruszają się filipińscy twórcy. Wszystko ma jednak swój kres, za chwilę nastąpi “zmęczenie materiału” i zainteresowanie Zachodu minie. By go nie stracić, reżyserzy i producenci gorączkowo szukają recepty na zmianę. Marlon Rivera i Chris Martinez ją znaleźli. W mocno ironicznym stylu opowiadają o sobie samych, reżyserze i producencie, pragnących nakręcić “filipiński film”, który zdobędzie światowe nagrody i uznanie. Marzy im się Cannes i Oscary, a zatem wszystkie elementy produkcji już na etapie przygotowań przycinają do festiwalowego wzoru. Demaskują przy tym cynizm, głupotę i śmieszność filmowego środowiska, któremu oprócz pryncypiów brakuje też zwykłej wrażliwości na – dramatyczny bądź co bądź – los własnych bohaterów. Ich film portretuje matkę siedmiorga dzieci, która sprzedaje jedno z nich pedofilowi. “Kobieta w szambie” faktycznie została filipińskim kandydatem do Oscara.

Dni turkusowego nieba (26.10. godz. 19.00 kino Praha)

Słodko-gorzka historia o dojrzewaniu. Piętnastoletni Ali, wychowywany przez samotnego ojca z trudnością radzącego sobie z domowymi finansami, znosi cierpliwie dręczenie ze strony szkolnych kolegów i nie wychyla się z szeregu – dopóki w szkole nie pojawi się piękna nauczycielka angielskiego, dla której będzie nawet gotowy czytać książki. Nastoletnie rozterki i nieustanny brak pieniędzy równoważą wyprawy z przyjacielem na ryby i nieoczekiwana przyjaźń z natarczywą, acz sympatyczną sąsiadką o zagadkowej przyszłości.

15Malezja już 27.10.o godzinie 13.00 w kinie Muranów

“15Malezja” to piętnaście krótkich filmów, zrealizowanych przez piętnaścioro malezyjskich reżyserów i reżyserek. Wyprodukowany został przez Pete’a Teo, znanego piosenkarza, autora tekstów, kompozytora muzyki filmowej i aktora filmów niezależnych, który w 2008 roku zrealizował projekt Malaysian Artistes For Unity (MAFU). Efektem MAFU był antyrasistowski teledysk, w którym wzięło udział 52 malezyjskich artystów i artystek. Zero-budżerowy projekt stał się przebojem w całym kraju.

Perły Dalekiego Wschodu do zobaczenie 28.10. o godzinie 18.00 w kinie Muranów

Wpływ twórczości Tran Anh Hunga na wietnamską kinematografię wydaje owoce. Na pytanie: co widzisz? w filmie Cuonga Ngo pada prosta odpowiedź: piękno. Siedem kobiet w różnym wieku, czasie i okolicznościach odgrywa tu pantomimę miłosnych gestów – w wyjątkowej scenerii. Od legendarnej delty Mekongu i Da Lat – dawnej francuskiej bazy wojskowej w kolonialnym stylu, przez stary Wietnam w pigułce – królewski region Hoi An, kosmopolityczny Sajgon i północne okolice Hanoi, po Sapa przy granicy z Chinami i Toronto, gdzie zakorzeniła się wietnamska diaspora. Od dzieciństwa do starości wizerunkiem kobiety u Cuonga Ngo rządzi namiętność. Podstawa scenariusza, oparte na faktach opowiadania Minh Ngoc Nguyen, która zagrała w filmie rozczarowaną życiem projektantkę mody, kreują obraz Wietnamu jako zmysłowej, lecz mało realnej krainy. Choć adaptacja czerpie z autentycznej historii i obyczajowości miejsc, w których rozgrywa się akcja, wspomnienie emigrantki urzeczywistnia się w “Perłach…” w estetyce ekskluzywnego turystycznego folderu. Trudno mu jednak odmówić mocy.

Tokyo Playboy Club (28.10. o godz. 16.00 w kinie Praha)

W mrocznych zaułkach Shinjuku dziesiątki barów oferują wszystkie ziemskie rozkosze. Wśród nich – Tokyo Playboy Club, zapraszający na “cycki, cycuszki, ssanko, macanko”. Tam właśnie, u starego kumpla, znajduje pracę Katsuoshi, psychopatyczny młodzieniec (w tej roli Nao Omori, znany z “Ichiego zabójcy” i “Vibratora”) uciekający przed karą za zamordowanie pewnego studenta w poprzedniej robocie. Nie trzeba mu wiele czasu, by zadrzeć z lokalną yakuzą, narażąjąc tym samym życie wszystkich pracowników przybytku, który czasy świetności ewidentnie ma już dawno za sobą. Zawrotne tempo akcji, natężenie przemocy i czarny humor nasuwają krytykom porównania z Quentinem Tarantino, Takashim Miike czy Guyem Ritchie. Temat budzi z kolei skojarzenia z kultową gangsterską serią “Kinjiego Fukasaku Battles Without Honor and Humanity”. Choć młody reżyser musi sobie jeszcze trochę zasłużyć na te porównania, to jego bezkompromisowe spojrzenie na wyzuty z glamouru przestępczy światek, umiejętność budowania atmosfery, specyficzne poczucie humoru i błyskotliwe wykorzystanie muzyki z pewnością zdobędą mu wielu fanów.

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=rw31gQ2Iufs

Więcej na temat Festiwalu oraz poszczególnych filmów dowiecie się z najnowszego odcinka naszego programu After Art.

Jeśli chcecie wybrać się na jeden z proponowanych przez nas obrazów, zachęcamy do wzięcia udziału w konkursie. Piszcie do nas na adres konkurs@kulisykultury.pl. W temacie maila wpisujcie tytuł filmu, na który chcecie się wybrać, natomiast w treści piszcie, czym Waszym zdaniem, charakteryzuje się kino Azji Wschodniej i Południowo-Wschodniej. Najciekawsze odpowiedzi nagrodzimy wejściówkami na seanse. Powodzenia i do dzieła !

Dodano:
Tagi: , , , , , , , ,
.

Polecamy: Show Film Studio