Teatr i sztuka

BOY 2012 dla Henryka Talara

Tegoroczna nagroda im. Boya-Żeleńskiego powędruje do Henryka Talara. Wyróżnienie przyznawane jest przez polską sekcję Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych IATC/AICT oraz Klubu Krytyki Teatralnej SD RP.

Aktora doceniono za całokształt osiągnięć aktorskich ze szczególnym uwzględnieniem roli Prospera w „Burzy” w reżyserii Igora Gorzkowskiego (Studio Teatralne Koło/Teatr Ochoty).

Uroczystość wręczenia nagrody odbędzie się 20 grudnia po pokazie spektaklu „Burza” w Studio Teatralnym Koło. Nagrodę wręczy dr Tomasz Miłkowski, vixce-prezydent AICT, prezes Klubu Krytyki Teatralnej Sekcja Polska. Wieczór zakończy się spotkaniem z laureatem, które poprowadzi Zuzanna Talar- Sulowska.

HENRYK TALAR – absolwent krakowskiej PWST (1969). Aktor m.in. Teatru im. Bogusławskiego w Kaliszu (1970-1973), warszawskich – Ateneum (1976-1982, 1985-1997) i Studio (1982-1985). Dyrektor naczelny i artystyczny Teatru im. Mickiewicza w Częstochowie (1994-1997) i Teatru Polskiego w Bielsku-Białej (1997-1999). Zagrał m.in. w Wyzwoleniu Wyspiańskiego i Szewcach Witkiewicza (reż. Maciej Prus), Trzech siostrach Czechowa (reż. Izabella Cywińska), Mężu i żonie Fredry (reż. Henryk Baranowski), Wiśniowym sadzie Czechowa (reż. Janusz Warmiński), Parawanach Geneta (reż. Jerzy Grzegorzewski). Do jego ważniejszych ról filmowych należą role w Kim jest ten człowiek (reż. Ewa i Czesław Petelscy), Stanie strachu (reż. Janusz Kijowski), Prymas. Trzy lata z tysiąca (reż. Teresa Kotlarczyk). W latach 2003-2012 w zespole Teatru Narodowego, gdzie grał w spektaklach Jacquesa Lassalle`a, Agnieszki Glińskiej, Michała Zadary i Mai Kleczewskiej. Od 2012 roku współpracuję ze Studiem Teatralnym Koło w Warszawie, gdzie zagrał rolę Prospera w Burzy w reż. Igora Gorzkowskiego (premiera 7 września 2012).

Dodano:
Tagi: , ,
.

Polecamy: Show Film Studio